środa, 25 września 2013

Erytrofobia czyli lęk przed czerwienieniem się


Jeśli, być może, masz taki problem
i chciałbyś to zmienić, napisz do mnie
i umów się na spotkanie

*WIĘCEJ TUTAJ...
Pozdrawiam
Małgorzata Podniesińska, psycholog

Erytrofobia (łac. erythrophobia) lub zaczerwienienie twarzy (ang. facial blushing) jest interesującym klinicznym i psychologicznym fenomenem oraz zaburzeniem psychosomatycznym.

Momentem przełomowym dla powstania choroby, czyli bezpośrednią przyczyną zrodzenia się lęku przed czerwienieniem się (prawie zawsze) jest zwrócenie uwagi przez osobę trzecią. Napędza to myśli, czy taki objaw jest czymś normalnym, co powoduje kolejne lęki przed wikłaniem się w takie sytuacje, w których czerwienienie może nagle pojawić się. Stopniowo powstaje błędne koło, a przyczyna czerwienienia się tkwi zarówno w błędnym procesie myślowym danej osoby, jak i w przesadnej reakcji organizmu na zdenerwowanie.
Czerwienienie może stać się upartym i obezwładniającym objawem, który często poważnie ogranicza społeczne życie człowieka i utrudnia  interpersonalne relacje.



Cały artykuł TUTAJ...

poniedziałek, 9 września 2013

Niesmiałość - ciche psychologiczne więzienie

(...) Naukowcy są podzieleni co do przyczyn pojawienia się nieśmiałości. Jedni są przekonani, że nieśmiałość dziedziczy się po przodkach, podobnie jak wzrost czy inteligencję. Dla innych nieśmiałość jest częściowo wrodzona, a częściowo wyuczona, wytworzona przez kulturę. Uważają, że wynika ona z traumatycznych doświadczeń lub nadmiernie surowego wychowania oraz odrzucenia i upokorzenia w dzieciństwie,  jeszcze inni  wiążą ją ze wstydem  w sytuacjach społecznych - z powodu wrodzonej wrażliwości.

Więcej TUTAJ

wtorek, 13 sierpnia 2013

Narcystyczne tango


(...) osobowością naszych czasów staje się "narcystyczny borderline". Na zewnątrz okaz sukcesu i samozadowolenia, lecz wewnętrznie bardzo niepewny siebie. Ciągle staje do niekończących się wyścigów, żeby upewnić się co do swojej wartości. Musi być kimś w oczach innych, bo we własnych jest wart bardzo mało. Musi być w czymś naj.

Cały artykuł

piątek, 26 kwietnia 2013

Tajemnice snu

Sny to odbicia nas samych, pokazują to
 czego o sobie nie wiemy
(...) Sny mają kilka funkcji. Najczęściej wymieniane to funkcja odreagowująca, swoisty "wentyl bezpieczeństwa". Rozładowujemy w ten sposób nadmiar napięć, frustracje, lęki, żale, urazy i złość. Szczególnie widoczne jest to u dzieci, które przeżywają silnie emocje, nie potrafią ich „strawić”, zintelektualizować, choćby ze względu na swój wiek i brak doświadczenia. Mówiąc wprost: sny nas oczyszczają...

Więcej TUTAJ




poniedziałek, 22 kwietnia 2013

tomografia komputerowa

Wśród metod obrazowania narządów i tkanek o bardzo dużej dokładności i szczegółowości wymienia się tomografię komputerową (TK) i pokrewny jej rezonans magnetyczny (MR). Istotą obu tych technik wizualizacyjnych jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis). Dzięki nim można zlokalizować ognisko chorobowe nawet kilkumilimetrowej średnicy, a obrazy narządów przedstawić z dokładnością zbliżoną do obrazów przedstawianych w atlasie.

Więcej TUTAJ

piątek, 19 kwietnia 2013

Zaskakujące badania

Rozmowa z prof. Andrzejem Kiejną, psychiatrą z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

(...) CBOS informuje, że Polacy już zaczynają odczuwać zgubny wpływ polskich realiów na kondycję psychiczną. 86 proc. respondentów od czasu do czasu czuje zdenerwowanie i rozdrażnienie. 

Innymi symptomami są zmęczenie, zniechęcenie, poczucie bezradności, depresja a nawet myśli samobójcze. Wyniki tych badań są zarówno niepokojące jak i absurdalne.

Cała rozmowa TUTAJ

wtorek, 2 kwietnia 2013

NOWY ARTYKUŁ: Wiosenna depresja

Pomimo, że często słyszymy o jesiennej depresji, to coraz częściej mówi się również o depresji wiosennej.

"Wiosna to dla mnie najtrudniejszy czas" - mówi jedna z pacjentek. Z kolei inny pacjent dodaje: "Wiosna to czas, kiedy czuję się bardziej samotny, przestraszony i przygnębiony. Moja samoocena jest bardzo niska w tym czasie. Dużo płaczę i muszę zdrzemnąć się kilka godzin codziennie. Mam również zwiększoną ilość i intensywność migren oraz chronicznych bólów głowy. Nie cieszą mnie dotychczasowe przyjemności, brak mi motywacji, energii i koncentracji.”

niedziela, 24 marca 2013

Anoreksja (anorexia nervosa)




Pomiędzy XVI a XVIII wiekiem pojawił się fenomen tzw. „poszczących dziewcząt”, które (jak wierzono) jedząc mało lub 
w ogóle, nie umierały ale wręcz pozostawały w znakomitej kondycji.

Tryskały zdrowiem, prezentowane były na dworach, jarmarcznych odpustach oraz zdarzało się, że tysiące ludzi włącznie z królami składało im wizyty, hojnie obsypując darami...

niedziela, 17 lutego 2013

Plastyczność ludzkiego mózgu



Twój mózg jest niesamowity...
W ciągu ostatnich kilku dekad neurolodzy dowiedzieli się, że nasz mózg ma niesamowitą zdolność do rozwoju i zmiany w dowolnym momencie swojego życia. Ten przełom otworzył drzwi do niezliczonych możliwości.